در حالی که میزبانی جام جهانی فوتبال برای اکثر مردم دنیا یک رویا و آرزوست، اما برزیلی‎ها چندان از این مساله راضی نیستند و هرروز تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف این کشور شکل می گیرد.

مجله مهر: در حالی که قرار است بزرگترین جشن فوتبالی جهان از روز 22 خرداد آغاز شود، از یک‎سال پیش، شعارهایی همچون "فیفا برو خانه"، "این جام جهانی برای کیست؟" و "جام جهانی برگزار نخواهد شد" از زبان هزاران برزیلی به گوش می‎رسد.

میشل پلاتینی(رئیس یوفا) به برزیلی ها توصیه کرده است: « تلاشی کنید و حدود یک ماه آرام باشید!» اما به نظر نمی‎رسد که برزیلی‎های خشمگین چنین قصدی داشته باشند. در روزهای گذشته و به ویژه جمعه بسیاری از مراکز عمومی توسط معترضان اشغال شد و پیش بینی می‎شود این روند در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.اما معترضان چه کسانی هستند؟

بخشی از طبقه متوسط     

کسانی که تصاویر شورش سال گذشته در سائوپائولو را می‎دیدند، فقرای ساکن حلبی آبادها را مقصر می‎دانستند و حق را به برخوردهای نظامی می‎دادند. اما واقعیت چیز دیگری بود. معترضین طبقه متوسط تحصیل کرده‎ای بودند که بیکارند، نمی‎تواند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند و توان معالجه ندارند.

هنگامی که می‎بینند دولت توان پرداخت‎ میلیاردها دلار را برای ساخت 11 ورزشگاه دارد ولی هزینه مترو و اتوبوس را زیاد می‎کند، آنها به همراه دانشجویان به خیابان‎ها می‎آیند.

افراد فرودست  

یکی از شعارهای "جنبش کارگرانِ بدون سرپناه" این است: "جام جهانی نمی‎خواهم، سقف می‎خواهم."

فقط در شهر سائوپائولو، 4 هزار نفر خانوار در زمینی مملو از چادر زندگی می‎کنند که خودشان "جام مردم" نامگذاری کرده‎اند. آنها می‎گویند به دلیل ساخت و ساز استادیوم جدید شهر، اجاره‎ها افزایش یافته است و چون توان پرداخت آن را نداشتند، مجبور به کوچ به این بخش شده‎اند.

وقتی بتمن هم از برگزاری جام جهانی ناراضی می شود
معترضان، پیراهن تیم ملی فوتبال برزیل را هم بی نصیب نگذاشته اند:«توپ کمتر، مدرسه بیشتر»

در مجموع 250 هزار نفر در نقاط مختلف برزیل مجبور شده‎اند خانه خود را ترک کنند. خانه بسیاری از آنها تخریب شده است و در ازای آن مبالغی دریافت کرده‎اند که حتی برای اجاره خانه هم کافی نیست.

بتمن هم ناراضی است

"اِرون مورایس جی ملو" سازنده پروتز دندان است. اما از زمانی که اعتراضات در برزیل به راه افتاد، لباس بتمن را به تن کرده است. او در مصاحبه با روزنامه "لو ژورنال دو دیمانش" فرانسه می‎گوید: «اولویت‌های دیگری (به جز فوتبال) وجود دارد. شاهد یک دیکتاتوری در لباس دموکراسی هستیم. تیم ملی واقعی، مردمی هستند که در خیابان‎ها حضور دارند، نه آنهایی که به دنبال جام طلایی هستند.»

وقتی بتمن هم از برگزاری جام جهانی ناراضی می شود
بتمن در حلبی آبادهای ریودوژانیرو. معترضان به برگزاری جام جهانی از هرروشی برای اعتراض استفاده می کنند

البته از زمانی که دولت برزیل قانون ممنوع داشتن ماسک را در تظاهرات تصویب کرد، بتمن محو شد.

مارک پرلمن -نویسنده "ورزش وحشی"-  در مقاله‎ای، به جام جهانی که تبدیل به جریانی "علیه برزیلی‎ها" شده است، اعتراض می‎کند. وی اعمال قوانین جدید محدودکننده و تشکیل دادگاه‎های خاص در زمان برگزاری مسابقات را محکوم می‎کند «زیرا با معترضان مانند تروریست‎ها رفتار می‎شود.»

پلیس‎ها

پلیس‎ها در بر��بر معترضان صف آرایی می‎کنند و از نزدیک شدن به زمان مسابقات ناراضی نیستند. آنها روز چهارشنبه برای شکایت نسبت به وضعیت کاری خود اعتصاب کردند و خواستار افزایش حقوق خود هستند.

آنها همچنین نگرانند به دلیل کمبود امکانات توانایی برقراری نظم را در شهرهای میزبان نداشته باشند.

وقتی بتمن هم از برگزاری جام جهانی ناراضی می شود
روی پلاکارد نوشته شده است:«فیفا! 15 هزار پلیسی که قراراست امنیت جام جهانی را تامین کنند کجایند؟»

NGO های بین‎المللی


سازمان‎های مردم نهاد بین‎المللی همچون "ریو جی پاز"، عفو بین‎الملل، دیده بان حقوق بشر به مسائلی که به دلیل برگزاری جام جهانی رخ داده است، معترضند.

یکی از گروه‎هایی که دعوت به راه پیمایی کرده است، "کمیته مردمی جام" است که با محدودیت‎هایی که در زمینه حقوق بشر بوجود آمده است، اعتراض دارد.

وقتی بتمن هم از برگزاری جام جهانی ناراضی می شود
دامنه اعتراض ها از دولت برزیل هم فراتر رفته و به فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) هم رسیده است

دیده بان حقوق بشر از ایجاد محدودیت در آزادی بیان و تجمع ناراضی است. آنها خشونت پلیس و اخراج کارگرانی که برای سرعت بخشیدن به تکمیل زیرساخت‎ها استخدام شده بوند را محکوم می‎کنند.

مخالفان سیاسی رئیس جمهور  


مخافان سیاسی دیلما روسف –رئیس جمهور برزیل- به دنبال این هستند که ضعف در برگزاری مسابقات برای کسب آرای بیشتر در انتخابات آینده استفاده کنند.

هرج و مرج طلبان

گروه‎های هرج و مرج طلب، آخرین بخش از معترضان به جام جهانی هستند. این بزن بهادرها که معمولاً لباس سیاه می‎پوشند خود را موظف به درگیری با نیروهای پلیس می‎دانند. آنها هم قسم شده‎اند که "جشن فوتبال" را برای دولت برزیل و فیفا، تبدیل به زهر کنند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه