این نکات مهم سلامت بینایی شما را تضمین می کنند

مراقبت از چشم ها
بیشتر کسانی که از عینک و لنز استفاده میکنن، هر ساله به چکاپ میرن تا بدونن چشماشون چقدر ضعیف تر شده. در این مطلب چند نکته براتون میگیم که با دنبال کردن اونا میتونین از وخیم شدن اوضاع چشم هاتون جلوگیری کنین. البته کسانی که چشماشون ضعیف نیست هم میتونن از این نکات استفاده کنن تا سلامت بیناییشون تضمین بشه.

*نور صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن همراه رو در کمترین درجه تنظیم کنین
نور گجت های الکترونیکی رو خاموش کنین. فقط لازمه چیزی که میخواین رو در این صفحه نمایش ها بدون وجود نور شدید ببینین.

سلامت چشم

سلامت چشم

*از دستگاه های الکترونیکی در تاریکی استفاده نکنین
همیشه هنگام تماشای تلویزیون در شب یا چک کردن موبایل ، لامپ رو روشن کنین.

*عینک آفتابی بزنین
اشعه های UV به چشم هاتون صدمه میزنن، پس بهترین کار اینکه وقتی بیرون از خونه هستین عینک آفتابی بزنین.

سلامت چشم

سلامت چشم

*حتما در رژیم غذاییتون ویتامین های A ، C و E وجود داشته باشه
مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورین تا سلامت چشم ها تضمین بشه. ویتامین های A ، C و E به همراه آنتی اکسیدان ها برای سلامتی چشم ها حیاتی هستن. اگه در رژیم غذاییتون به اندازه کافی ویتامین وجود نداره، میتونین با مشورت پزشک مولتی ویتامین مصرف کنین تا دچار کمبود این ویتامین ها نشین.

*به چشماتون استراحت بدین
اگه همه ی روز با کامپیوتر کار میکنین، پس چشمهاتون تحت فشار زیادی هستن. هر یک ساعت یک بار ۵ تا ۱۰ دقیقه بهشون استراحت بدین. طی این مدت چشم ها رو بسته یا در محل کار راه برین و سعی کنین به اشیای نسبتا دور نگاه کنین.

*هر روز ورزش چشم انجام بدین
چشم دارای ماهیچه است، و هر چه بیشتر ماهیچه ها رو ورزش بدین اونا قوی تر میشن. حالا چجوری باید چشم رو ورزش بدیم؟

سلامت چشم

سلامت چشم

-چشم ها رو آماده کنین: کف دستهاتون رو به هم بمالین تا زمانی که گرم بشن، بعد اونا رو برای ده ثانیه روی چشم ها بذارین. این کار باعث میشه که چشم ها برای ورزش آماده بشن.

-چشم ها رو بچرخونین: این یه ورزش ساده اس. اول تا جایی که میشه به بالا نگاه کرده، بعد تا جایی که میتونین به پایین نگاه کنین؛ این کار رو ده بار انجام بدین. حالا کره ی چشم رو برای ده بار از یه طرف به طرف دیگه حرکت بدین. بعد اونا رو در جهت عقربه های ساعت چرخونده و بعد برعکس حرکت عقربه های ساعت بچرخونین (هر کدوم ده بار). یادتون باشه که در حین انجام این ورزش سرتون رو تکون نمیدین، فقط چشم ها باید حرکت کنن.

-زوم کردن : یه خودکار برداشته و اون رو همسطح با چشم ها نگه دارین. روی سر خودکار تمرکز کرده و اون رو از نزدیک صورت به مقدار ۱۵ سانتیمتر دور کنین ، بعد دوباره خودکار رو به سمت صورت حرکت بدین. این کار رو ده بار انجام داده و یادتون باشه که چشم ها باید روی سر خودکار باشن.

-چشم ها رو ماساژ بدین: با استفاده از انگشتانتون به آرامی چشم ها رو ماساژ بدین، اول در جهت عقربه های ساعت و بعد برخلافش. منطقه زیر ابرو و زیر چشم رو به خوبی ماسا�� بدین.

-دوباره چشم ها رو گرم کنین: بعد از تموم شدن این ورزش ها، دست ها رو بهم مالیده و دوباره روی چشم بذارین.

*سیگار رو ترک کنین
سیگار کشیدن باعث ابتلا به دژنراسیون ماکولا و آب مروارید میشه. پس بهتره که این عادت رو هر چه زودتر ترک کنین.

سلامت چشم

سلامت چشم

/ نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه