هر کسي لياقت اين را دارد که يک رابطه عاطفي سالم و مطمئن داشته باشد. دوست داريد بدانيد رابطه شما با نامزدتان رابطه سالم و درستي است يا نه؟ اين تست را دنبال کنيد تا از سلامت رابطه‌تان سردرآوريد.

سلامت ایران: هر کسي لياقت اين را دارد که يک رابطه عاطفي سالم و مطمئن داشته باشد. دوست داريد بدانيد رابطه شما با نامزدتان رابطه سالم و درستي است يا نه؟ دوست داريد بدانيد آيا مي‌شود براي يك رابطه هميشگي و پايدار برنامه‌ريزي کرد؟ اين تست را دنبال کنيد تا از سلامت رابطه‌تان سردرآوريد. پيشنهاد مي‌کنيم پاسخ‌هايتان را يادداشت کنيد تا زمان امتيازدهي که در انتهاي تست چگونگي آن را توضيح خواهيم داد دچار اشتباه نشويد...

روال تست به اين صورت است که بايد به هر يک از گزينه‌ها با کلمات اغلب، گاهي و هرگز پاسخ دهيد.

شخصي که با او در ارتباط عاطفي هستم -اغلب، گاهي يا هرگز- ...

1. از من در کارهايي که انجام مي‌دهم به شدت پشتيباني مي‌کند و براي امتحان کردن کارهاي جديد پشتيبان من است.

2. دوست دارد حرف‌هاي من را بشنود و به آنچه در ذهن من مي‌گذرد گوش کند.

3. قبل از اينکه يک ماجراي کوچک به يک جنجال بزرگ تبديل شود درباره موضوعاتي که در رابطه‌مان ايجاد ناراحتي مي‌کند با من حرف مي‌زند.

با اين تست متوجه مي‌شويد رابطه شما از سلامت کافي برخوردار است يا نه؟

4. نسبت به من سازش‌پذير است، صلح را ترجيح مي‌دهد و دنبال دعوا نمي‌گردد.

5. درک مي‌کند هر يک از ما علايق متفاوتي داريم و بايد بتوانيم زمان‌هايي را جدا از هم بگذرانيم.

6. ترجيح مي‌دهد بيشتر با دوستان خودش ارتباط داشته باشيم و با دوستان من برخورد خوبي ندارد.

7. وقتي سعي مي‌کنم کارهايي را که سررشته‌اي در آنها ندارم انجام دهم از من ايراد مي‌گيرد.

8. نسبت به من غيرت بي‌اندازه و غيرمنطقي دارد.

9. نسبت به من بدبين است و مرا به خيانت متهم مي‌کند.

10. دائم کنترلم مي‌کند تا مطمئن شود کارهايي را که مورد انتظار اوست انجام مي‌دهم يا نه.

11. وقتي جر و بحث مي‌کنيم و دعوا بالا مي‌گيرد وسايل دور و برش را پرت مي‌کند يا مي‌شکند.

12. وقتي در موردي با هم اختلاف داريم سعي مي‌کند مرا با تهديدهاي کودکانه با خودش موافق کند.

13. همه کارهاي مرا کنترل مي‌کند؛ چه کاري انجام مي‌دهم، چه کسي را مي‌بينم، با چه کسي حرف مي‌زنم يا چه لباسي مي‌پوشم.

14. خيلي وقت‌ها باعث مي‌شود اعتماد به‌نفسم را از دست بدهم و نسبت به کارهايي که انجام مي‌دهم استرس پيدا کنم.

15. به خاطر مشکلاتي که به وجود مي‌آيد مرا سرزنش مي‌کند و باعث مي‌شود احساس حماقت کنم. حتي گاهي مسخره‌ام مي‌کند و با القاب تحقيرآميز صدايم مي‌کند.

16. گاهي احساس مي‌کنم هيچ‌کسي دلش نمي‌خواهد جاي من باشد.

17. وقتي عصباني مي‌شود تهديد مي‌کند که به خودش يا من آسيب مي‌رساند.

18. موقع دعوا اهل برخوردهاي فيزيکي مثل هل دادن است.

19. وقتي در جمع دوستان يا خانواده حرف مي‌زنم نسبت به من بي‌تفاوت است و اصلا به حرف‌هايم توجه نمي‌کند.

20. مرا وادار به انجام کارهايي مي‌کند که به آن مايل نيستم يا انتظار دارد کارهايي به خاطر رابطه‌مان انجام دهم که خارج از توانم است.

امتياز صفر يا منفي

اگر امتياز شما صفر يا منفي شده است اصلا نگران نباشيد چون در اين تست هرچه امتياز کمتري داشته باشيد بهتر است. به نظر مي‌رسد رابطه شما با نامزدتان در سالم‌ترين و بهترين حالت ممکن است. پس همچنان به رابطه ادامه دهيد و براي ازدواج آماده شويد. البته يادتان باشد هر رابطه سالمي هم به مراقبت نياز دارد و حفظ آن مستلزم تلاش است. بد نيست گاهي به رابطه دوستان و اطرافيانتان هم توجه کنيد. ممکن است آنها در رابطه‌اي ناسالم قرار گرفته باشند ولي از آن بي‌خبر باشند. بهتر است در اين موارد قبل از اينکه دير شود براي راهنمايي‌شان تلاش کنيد.

امتياز 1 تا 5

اگر امتياز شما بين يک تا 5 است يعني رابطه خوبي داريد ولي احتمالا مواردي در رابطه شما وجود دارد که بايد به آن توجه کنيد و دنبال اصلاح آن باشيد. در غير اين صورت ممکن است همين موارد کوچک به مرور زمان مشکل‌ساز شود. البته الزاما به اين معنا نيست که اين مسائل هشداردهنده هستند يا رابطه‌تان در خطر است، اما بهتر است حواستان را جمع کنيد و فکر اصلاح مسائل کوچک باشيد تا مطمئن شويد هيچ مشکل در حال گسترشي رابطه‌تان را تهديد نمي‌کند. بهترين کار اين است که با نامزدتان صحبت کنيد و او را در جريان چيزهايي که دوست داريد و دوست نداريد قرار دهيد. او را هم تشويق کنيد درباره خودش حرف بزند. به خاطر داشته باشيد براي ساختن يک رابطه عاطفي سالم نحوه تعامل و ارتباط متقابل بسيار مهم است. همچنين خوب است شما هم تا حد امکان در مورد او و تمايلاتش اطلاعات به دست آوريد و به بهبود رابطه‌تان کمک کنيد.

امتياز 6 تا 10

اگر امتيازتان بين 6 تا 10 است به نظر مي‌رسد احتمالا برخي از نشانه‌هاي هشدار در رابطه شما وجود دارد و احتمالا رابطه چندان سالمي نداريد. اين چراغ قرمزها را ناديده نگيريد. بعضي چيزهاي کوچک و به‌ظاهر بي‌اهميت در طول زمان به مشکلاتي غيرقابل‌حل تبديل مي‌شوند. درست است که تقريبا هيچ رابطه‌اي عالي و بي‌نقص نيست ولي در يک رابطه سالم هيچ يک از طرفين از ديگري سوءاستفاده نمي‌کند. اگر رابطه‌تان به اندازه‌اي که استحقاقش را داريد خوب و قوي نيست بهتر است با يک مشاور صحبت کنيد.

امتياز 11 تا 50

اگر امتياز بين 11 تا 50 کسب کرده‌ايد شک نکنيد علائم هشدار در رابطه شما وجود دارد و احتمالا در معرض رابطه‌اي هستيد که مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيريد. به ياد داشته باشيد سوءاستفاده فقط در مورد مسائل مادي و جسماني نيست. درباره ادامه رابطه‌اي که در آن هستيد حتما با يک مشاور صحبت کنيد.

امتياز بيشتر از 50

اگر امتياز شما از 50 هم بيشتر است بعيد به نظر مي‌رسد احساس خوبي نسبت به رابطه‌تان داشته باشيد يا در آن احساس امنيت کنيد. يک مشاور خوب و باتجربه مي‌تواند راهکارهاي سازگار با موقعيت شما در اختيارتان قرار دهد. چه تصميم به ادامه رابطه داريد و چه مي‌خواهيد آن را تمام کنيد بهتر است سراغ مشاور برويد تا کمکتان کند. به هر حال هر برنامه‌اي براي آينده‌تان داشته باشيد مجبور نيستيد به تنهايي مشکلتان را حل کنيد. يادتان باشد هر کسي لياقت يک رابطه خوب و سالم را دارد.

نحوه امتيازدهي

وقتي به همه پرسش‌ها پاسخ داديد جمع امتيازتان را محاسبه کنيد. حواستان باشد که امتياز پرسش‌هاي 1 تا 5 براي گزينه اغلب و گاهي منفي است و در جمع کردن امتيازها بايد به آن توجه کنيد. گام بعدي اين است که بفهميد امتيازي که گرفته‌ايد چه معنايي دارد. البته از آنجا که اين آزمون براي کشور ديگري يا فرهنگ متفاوت طراحي شده ممکن است نمرات آن کمي نياز به تعديل داشته باشد و نمره واقعي شما کمي بالاتر يا پايين تر باشد.

پاسخ

اغلب

گاهي

هرگز

پرسش‌هاي 1 تا 5

5-

3-

5

پرسش‌هاي 6 تا 10

5

1

0

پرسش‌هاي 11 تا 15

10

5

0

پرسش‌هاي 16 تا 20

50

25

0

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه