مردم سرزمين‌هاي شرق آسيا، چين، کره و ژاپن توليدکنندگان مشهور پارچه‌هاي ابريشمي بودند که از دورترين نقطه آسيا به اروپامي رفت تا مردم اروپايي هم از اين پارچه نفيس لباس‌هاي شکيل بدوزند. ابريشم پرکاربردترين پارچه براي لباس‌هاي سنتي مردم شرق آسيا بود.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل: مردم سرزمين‌هاي شرق آسيا، چين، کره و ژاپن توليدکنندگان مشهور پارچه‌هاي ابريشمي بودند که از دورترين نقطه آسيا به اروپامي رفت تا مردم اروپايي هم از اين پارچه نفيس لباس‌هاي شکيل بدوزند. ابريشم پرکاربردترين پارچه براي لباس‌هاي سنتي مردم شرق آسيا بود. لباس‌هايي که در چين، ژاپن و کره متفاوت‌اند اما يک وجه اشترک هم دارند : پوشانندگي. لباس‌هاي سنتي شرق آسيا به گونه‌اي بودند که تمام اعضاي بدن را به خوبي مي‌پوشاندند. استفاده از پارچه‌هاي نقشدار را بايد به ويژگي مشترک لباس اين 3 کشور اضافه کرد اما رنگ‌ها و ترکيب رنگ‌ها متفاوت بودند. مردم چين برگرفته از فرهنگ خود علاقه خاصي به ترکيب رنگ قرمز و طلايي داشتند. ترکيب رنگي که در ژاپن و کره کمتر ديده مي‌شود.

سخت‌پوشي مردمان شـرق آسيـا

کيمونو در ژاپن

مشهورترين لباس سنتي شرق آسيا کيمونو است. لباسي که استفاده از آن به عنوان لباس روزمره کار راحتي به نظر نمي‌رسد. کيمونو با استفاده از تکه پارچه‌اي به نام تن درست مي‌شود. اين پارچه حدود 12 متر طول و 34 سانتي‌متر عرض دارد. پارچه‌اي باريک و دراز که براي بستن يک کيمونو کافي است.

سخت‌پوشي مردمان شـرق آسيـا

پارچه تن شامل 2 تکه بلند و 2 قسمت کوتاه است که قسمت‌هاي بلند براي جلو و پشت و 2 قسمت کوتاه براي آستين استفاده مي‌شوند. اين پارچه که به شکل تي انگليسي است را مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي لباس ژاپن بخريد و بعد نحوه بستن آن را ياد بگيريد. ژاپني‌ها از 2 تکه پارچه تاخورده ديگر براي بستن روي شکم و کمر استفاده مي‌کنند. رنگ و طرح اين پارچه اهميتي ندارد چون اغلب داخل پارچه‌اي به رنگ سفيد تا قرمز قرار مي‌گيرد و ديده نمي‌شود. کيمونو که لباس مشترک خانم‌ها و آقايان ژاپني است، دامن بلند و تنگي دارد و به همين دليل کار کردن و راه رفتن با آن به مهارت ژاپني احتياج دارد.

سخت‌پوشي مردمان شـرق آسيـا


دنياي متفاوت چيني‌ها

لباس سنتي چيني‌ها به‌مراتب از 2 کشور همسايه خود متفاوت‌تر است. چيني‌ها به جاي لباس‌هاي يکسره، پيراهن‌هايي داشتند که دو طرف آن روي هم قرار مي‌گرفت ولي به جاي بسته شدن در وسط، در قسمت راست بدن بسته مي‌شده است. پيراهن‌هاي چيني در فرهنگ سنتي اين سرزمين گشادتر بودند اما به‌تدريج فرمي تنگ پيدا کردند. اين پيراهن‌ها براي زنان و مردان دوختي مشابه داشتند با اين تفاوت که آقايان از پيراهن‌هاي کوتاه با شلوار استفاده مي‌کردند و خانم‌ها پيراهن‌هاي بلندي با اين طراحي مي‌پوشيدند.

سخت‌پوشي مردمان شـرق آسيـا


صادرات لباس چيني

ميان لباس‌هاي سنتي شرق آسيا، پيراهن مردمان چين بيش از همه به ديگر نقاط دنيا صادر شده و حتي الگوبرداري از آن در کارهاي طراحان بزرگ دنيا ديده مي‌شود. بي‌شک دليل محبوبيت اين لباس در مقايسه با لباس مردمان کره و ژاپن راحتي و قابل استفاده بودن آن است وگرنه شيوه بستن کيمونو و راه رفتن با آن احتياج به يک دوره دانشگاهي دارد. اگر هوس پوشيدن لباس مردم شرق آسيا را کرديد، براي خريد کيمونو بايد زحمت سفري تا ژاپن را بکشيد اما پيراهن‌هاي چيني صادرات زيادي داشتند و همراه با محصولات چيني به تمام دنيا رفته‌اند. فروشگاه‌هايي که محصولات چيني مي‌فروشند به بازار چيني‌ها معروفند و اين روزها در اغلب شهرهاي کشورمان راه​اندازي شده​اند و شما مي‌توانيد در اين فروشگاه‌هاي اغلب ارزان، پيراهن‌هاي چيني را هم پيدا کنيد.

سخت‌پوشي مردمان شـرق آسيـا


کيمونويي ديگر در کره

لباس سنتي مردمان کره در قسمت بالاتنه بي‌شباهت به کيمونو نيست؛ پارچه‌اي مستطيل شکل که به شکل کت روي بالاتنه بسته مي‌شود. کت کره‌اي از کيمونوي ژاپني گشادتر است همچنين آستين‌هاي بلندتري دارد. کره‌اي‌ها، چه زن و چه مرد، اين کت سنتي خود را همراه با دامني مي‌پوشند که در اصطلاحات خياطي امروزي به آن دامن فون گفته مي‌شود و از کمر گشاد است. لباس سنتي مردمان کره آستيني گشاد دارد و به همين دليل يک دست به راحتي داخل آستين ديگر قرار مي‌گيرد. نحوه ايستادن و راه رفتني که در کره قديم مرسوم بوده است و حتما در فيلم‌ها و سريال‌هايي چون جواهري در قصر اين تصوير آشنا را ديده‌ايد.

سخت‌پوشي مردمان شـرق آسيـا
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه