درباره ماده جنجال برانگیز قانون ثبت احوال که خیلی از خانواده ها از آن بی اطلاعند، قانونی که سال هاست وجود دارد اما به تازگی سوژه داغ رسانه ها شده است.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه هفت صبح - فرنوش آبا:
درباره ماده جنجال برانگیز قانون ثبت احوال که خیلی از خانواده ها از آن بی اطلاعند، قانونی که سال هاست وجود دارد اما به تازگی سوژه داغ رسانه ها شده است.

شاید خیلی از خانواده ها از ماده ای که سال هاست در قانون ثبت احوال وجود دارد اطلاعی نداشته باشند: «قانون حذف نام همسر سابق در صورت ازدواج دوم.»

آنهایی که برای بار دوم ازدواج کرده اند می دانند حفاظت از حریم خصوصی در برابر آشنایان و اقوام تا چه حد می تواند سخت و ماجراساز باشد. تصور کنید زن و مردی با رضایت کامل و آگاهی از گذشته هم تصمیم می گیرند ازدواج کنند و نمی خواهند اقوام از این موضوع باخبر شوند که یکی از طرفین برای بار دوم ازدواج می کند؛ چه راه حلی برایشان وجود دارد؟ آیا می شود برای این زوج حریم شخصی قائل شد؟

قانون ثبت احوال سال هاست که به زن و شوهرها اجازه می دهد که این حریم خصوصی را برای خودشان حفظ کنند اما کمتر کسی از چند و چون قانون مذکور خبر دارد؛ اینکه بلافاصله بعد از ثبت ازدواج دوم، نام همسر اول حذف و شناسنامه پاک پاک می شود و تنها طرفین ازدواج از گذشته هم باخبر هستند. طوری که به گفته مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور، طبق ماده 33 قانون ثبت احوال، چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

دغدغه حذف نام همسر اول از شناسنامه

البته شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر فردی بخواهد برای بار سوم ازدواج کند و به این ترتیب نام همسر اولش پاک شده، اینطور به نظر می رسد که برای بار دوم ازدواج کرده؛ پس همسر جدید چطور از گذشته او باخبر شود؟ جای نگرانی نیست؛ چون طرف مقابل اگر به آن فرد شک داشته باشد با یک مراجعه ساده به ثبت احوال می تواند اطلاعات ازدواج های قبلی اش را به دست بیاورد.

شیبانی مقدم، سرپرست اداری حقوقی اداره ثبت احوال در این باره به هفت صبح می گوید: «سال های قبل که اطلاعات با فاصله زمانی بیشتر به دست ثبت احوال می رسید یا به دلایلی اطلاعات به ما اعلام نمی شد، امکان سوءاستفاده افراد سودجو هم وجود داشت. برای مثال فردی که قبلا ازدواج کرده بود و نمی خواست طرف مقابلش مطلع شود، اعلام مفقودی شناسنامه می کرد و اگر اطلاعاتش در سیستم وجود نداشت و به عنوان مثال فقط در دفترخانه ثبت شده بود، شناسنامه المثنی بدونه اطلاعات قبلی برایش صادر می شد اما در حال حاضر با وجود سرعت انتقال اطلاعات، احتمال این خطاها بسیار کم شده. حتی در آینده نزدیک اطلاعات به صورت آنلاین در اختیار ثبت احوال قرار می گیرد و امکان چنین کلاهبرداری هایی کاملا از بین می رود.»

فرقی بین زن و مرد نیست

ماده دیگری که در قانون ثبت احوال وجود دارد مربوط به دوران عقد است. اگر اسم طرفین در دوران عقد وارد شناسنامه ها شود و رابطه جنسی صورت نگیرد، بلافاصله بعد از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را اثبات کند، نام طرفین را از شناسنامه حذف می کند؛ قانونی که تا چند سال پیش خیلی از خانواده ها نسبت به آن ناآگاه بودند. بعضی هم این موضوع را مطرح می کنند که قانون دراین مورد بین زن و مرد تبعیض قائل شده، در صورتی که اگر منطقی تر به ماجرا نگاه کنیم، مرد برای اثبات نبود رابطه جنسی و حذف نام همسرش از شناسنامه باید مدرک دوشیزگی او را در دست داشته باشد. یعنی مدرک دوشیزگی زن، برای اثبات نداشتن رابطه جنسی دو طرف ازدواج لازم است.

البته تا چند سال قبل تبعیض وجود داشت که آن هم به ضرر مرد بود، تبعیضی که به گفته شیبانی مقدم با شکایت مردان به دیوان عدالت اداری، رفع شده است.

این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال به هفت صبح می گوید: «قبلا زنان می توانستند عقدشان برای بار دوم را هم - در صورت اثبات نبود رابطه جنسی - از شناسنامه پاک کنند اما برای مردان این امکان، یک بار وجود داشت. یعنی مردی که بار دوم عقد کرده بود، حتی با اثبات نبود رابطه جنسی، باز هم نمی توانست اسم همسر دوم را از شناسنامه پاک کند. برای همین، مردان این شکایت را مطرح کردند که در قانون اصلی تبعیضی بین زن و مرد نیست و این بخشنامه باید حذف شود.»

سرپرست اداری حقوقی اداره ثبت احوال همچنین به این موضوع اشاره می کند که اگر ازدواج اول مردی به قوت خود باقی باشد، یعنی همزمان همسر دیگری داشته باشد، نمی شود اسم همسر اول را پاک کرد. همچنین به گفته او شناسنامه جدید هم تنها تعویض می شود و به صورت المثنی نخواهد بود.

دغدغه حذف نام همسر اول از شناسنامه

مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور نیز در این باره می گوید حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد. به گفته او همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه اش حذف کند.

المثنی ها، خالی از گذشته ها نیستند!

آیا وقتی اعلام مفقودی شناسنامه می کنیم و المثنی می خواهیم، شناسنامه جدید خالی از اطلاعات صفحات شناسنامه قبلی خواهد بود؟ شیبانی مقدم در پاسخ به این سوال به هفت صبح می گوید: «ممکن است فرد ادعا کند شناسنامه ام گم شده و سابق بر این ازدواجی نداشته ام اما ثبت احوال به ادعای فرد اکتفا نمی کند؛ چرا که همه اطلاعات سجل ها در سیستم ثبت شده و ما براساس آن اطلاعات جدید شناسنامه را صادر می کنیم. او در ادامه توضیح می دهد: «تنها در صورتی که فرد با ارائه مدارک این ادعا را داشته باشد و بگوید اطلاعات وارد شده غلط است، شناسنامه المثنی با پاک شدن نام همسر قبلی صادر می شود.»
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه