دلیل جوش‌های صورت و اخلاط چهارگانه

دلیل جوش‌های صورت و اخلاط چهارگانه، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

دلیل جوش‌های صورت و اخلاط چهارگانه

 

 

دلیل جوش‌های صورت و اخلاط چهارگانه

 

 

جوش‌ها از دیدگاه طب ایرانی انواع مختلفی دارند که بر اساس بیشترین نوع ماده مولد آنها که در بدن تجمع پیدا کرده و باعث بروزشان شده‌اند، چهار نوع هستند:

 

اول: وقتی خلط صفرا بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث پدید آمدن جوش‌هایی می‌شود که رنگ‌شان قرمز است، نوک تیز هستند، سوزش وخارش دارند و دردناک هستند و گاهی زردآب از آن خارج می‌شود.

 

دوم: وقتی خلط خون بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث بروز جوش‌هایی می‌شود که درشت هستند و ملتهب و دردناک می‌شوند و گاهی با خروج خون همراه است.

 

سوم: وقتی خلط بلغم بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث تشکیل جوش‌هایی می‌شود که سفید رنگ هستند و به جوش‌های سر سفید معروف‌اند.

 

چهارم: وقتی خلط سودا بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث تشکیل جوش‌هایی می‌شود که مسطح هستند، ورم زیادی ندارند و رنگ‌شان قدری به تیرگی می‌رود.

 

 

 

اصلاح سبک زندگی، درمان عمومی جوش

ابتدایی‌ترین و موثرترین راهکار برای درمان جوش، این است که سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید.

* حجم غذای مصرفی روزانه‌تان را کم کنید. ریزه‌خواری و روی هم‌خوری نداشته باشید.

* هرگز غذاهای آماده و فست‌فود که اکثرا غذاهای پرادویه‌ای هستند، مصرف نکنید.
 
* غذاهای سبک و خانگی را در برنامه غذایی بگذارید.

 

 

غذاهای سنتی مثل: زرشک پلو با مرغ، چلو سماق، هویج پلو، خورش آلو اسفناج، خورش به‌آلو و خورش ریواس یا سوپ‌های رقیق همچون سوپ جو و سوپ گشنیز بهترین گزینه‌ها هستند.

از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی پرهیز کنید و ترجیحا از مقدار کمی روغن زیتون در طبخ غذا استفاده کنید.

* یک لیوان عرق کاسنی و شاتره همراه یک قاشق خاکشیر و سکنجبین طبی هر روز صبح ناشتا، به ویژه برای جوانان، نوشیدنی مناسبی است.

 

دلیل جوش‌های صورت و اخلاط چهارگانه

 

چرا نباید جوش را بترکانیم؟

هر نوع ضربه یا فشاری که به پوست وارد می‌شود، در اطراف محل ضربه مقداری سلول مرده ایجاد می‌کند. با ترکاندن جوش به خود جوش و به محیط اطراف آن صدمه می‌زنید. در این حالت مشکل دو تا می‌شود چون پوست هم باید از شر آکنه یا جوش خلاص شود هم سلول‌های مرده را به نحوی دفع کند. به این ترتیب با ترکاندن جوش فقط درمان را سخت‌تر و طولانی‌تر می‌کنید. همان طور که قبلا گفته شد به هیچ وجه نباید به صورت‌تان دست بزنید. با پوستت‌تان قهر باشید!

 

 

آب خوردن زیاد جوش را از بین می‌برد؟

طب سنتی می‌گوید هر وقت تشنه شدید، آب بنوشید. میزان آن را هم بدن خودش تشخیص می‌دهد؛ یعنی اگر با نوشیدن نصف لیوان تشنگی برطرف شود، لزوما نباید یک لیوان را کامل بنوشید. نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا نباید آب بنوشید. آب خوردن همراه میوه قدغن است. ناشتا نباید آب سرد بنوشید. غیر از اینها با نوشیدن هر چه بیشتر آب، اتفاقی برای جوش‌های‌تان نمی‌افتد.

 

 

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه