راجر فدرر؛ برترین و جذاب ترین تنیسور جهان

مروری بر زندگی ورزشی راجر فدرر، قهرمان تنیس
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که راجر فدرر می تواند بهترین تنیسور تاریخ جهان باشد؛ حتی اگر تنیسورهایی مثال نادال، جوکوویچ و اندی ماری گاهی بالاتر از او قرار گرفته باشند. رکوردهایش آن قدر زیاد است که نمی شود به این راحتی ها درباره شان نوشت. شاید به همین دلیل هم باشد که باید او را برترین و البته جذاب ترین تنیسور جهان دانست.

راجر فدرر

راجر فدرر

مشخصات

نام: راجر فدرر

متولد: 8 آگوست 1981 در بازل

ملیت: سوئیس

قد: 185 سانتیمتر

وزن: 85 کیلوگرم

آغاز تنیس حرفه ای: 1998

سرنوشت ویمبلدون 2015

این مطلب در حالی نوشته می شود که ما از سرنوشت راجر فدرر در رقابت های ویمبلدون 2015 اطلاعی ندارم. اصلا نمی خواهیم اهم اطلاع داشته باشیم! چون هوادارانش حسابی از دست اش ناراحت هستند. او همان فدرر همیشگی نیست. از سال 2003 تا 2010 هر سال دست کم یک گرند اسلم را فتح می کرد. فدرر 5 سال هم موفق شد دو گرند اسلم را ببرد و به همین دلیل از نظر تنوع نسبت به سایرین سرتر است.

راجر فدرر

راجر فدرر

آغاز شکست ها

گرند اسلم ها مهم ترین مسابقات تنیس هستند. بنابراین بهترین های دنیا را می شود در این مسابقات دید. فدرر پس از موقعیت های متوالی در سال 2011 دستش به هیچکدام از جام های گرند اسلم نرسید. او در این سال در مسابقات آزاد استرالیا و آزاد آمریکا در نیمه نهایی شکست خورد و در ویمبلدون در یک چهارم نهایی مغلوب شد. در رولند گاروس اما توانست به فینال بیاید که آنجا البته بازنده شد. در سال 2012 در استرالیا و فرانسه به نیمه نهایی رسید. ویمبلدون را فتح کرد، اما در یو اس اپن بالاتر از یک چهارم نهایی نرفت. در سال 2013 وضعیت بدتر هم شد. فدرر در استرالیا به نیمه نهایی رسید. در فرانسه یک چهارم نهایی پایان کارش بود و در ویمبلدون و آمریکا به ترتیب در مراحل دوم و چهارم حذف شد! در سال 2014 او دو نیمه نهایی آمریکا و استرالیا را دید و حتی به فینال ویمبلدون هم رسید، اما در رولند گاروس در مرحله چهارم شکست خورد.

فدرر اما در سال های 2015 در اپن استرالیا در مرحله سوم حذف شد و در رولند گاروس هم به یک چهارم نهایی رسید. او نشان داده که در ویمبلدون بهتر از سایر گرند اسلم ها نتیجه می گیرد. 7 قهرمانی و 2 نایب قهرمانی گواه این امر است.

راجر فدرر

راجر فدرر

انتقاد از برگزارکنندگان رولند گاروس

فدرر معمولا کمتر لب به انتقاد می گشاد، اما در مسابقات تنیس فرانسه او حسابی درباره امنیت تنیسورها و وضعیت به وجود آمده انتقاد کرد. در جریان یک مسابقه یکی از هواداران وارد زمین شد و درخواست گرفتن عکس سلفی با فدرر را داشت! البته ماموران امنیتی بلافاصله آمدند و او را بیرون کردند! تنیسور سوئیسی در این باره گفت: «اصلا راضی نیستم. این اتفاق دیروز هم در زمان تمرین رخ داد. البته شرایط در زمین مسابقه فرق می کند؛ زمین بازی جایی است که فکر می کنم کسی نمی تواند واردش شود! این طور که نمی شود. تماشاگران و هواداران نباید اینجا را با پیاده رو اشتباه بگیرند و راحت واردش شوند!

قول بازگشت

فدرر در حال حاضر در رده دوم رده بندی برترین تنیسورهای جهان قرار دارد و فاصله اش با نفر اول یعنی جوکوویچ بسیار زیاد است، اما او در مصاحبه های اخیرش اعلام کرده که می خواهد سال 2016 را با قدرت آغاز و به پایان برساند. باید دید که آیا رجر می تواند به عهدش وفا کند؟

راجر فدرر

راجر فدرر

خانواده

او با میر کاواورینچ که اصلیتی اسلواک دارد ازدواج کرد. همسر فدرر هم یک تنیس باز حرفه ای بوده است. آن ها 4 فرزند به نام های میلارز، لئو، شارلن ریوا و لنی دارند که میلارز و شارلن ریوا دوقلو هستند.

سرگرمی ها

خیلی از فوتبالیست ها و ورزشکاران رشته های دیگر برای تفریح تنیس بازی می کنند، اما فدرر برای تفریح فوتبال بازی می کند. مثل تمام سوئیسی ها عاشق اسکی است و در دامنه های آلپ همیشه فرصت برای اسکی وجود دارد. گلف هم از دیگر علایق فدرر محسوب می شود. اما یکی از چیزهایی که خیلی معتادش است، بازی های رایانه ای است. او یک پلی استیشن باز تیر است و در رشته های مختلف ورزشی در آن حرفهای زیادی برای گفتن دارد! در بخش مربوط به علایق و سرگرمی های راجر باید به یک موضوع دیگر هم اشاره کنیم و آن ماشین سواری است. البته با آن مرسدس هایی که او دارد، هرکسی هوس سواری به راحتی به سرش می زند!ً

خودروها

از آنجا که او یک قرارداد تبلیغاتی حسابی با کمپانی مرسدس بنز دارد، بنابراین فقط سوار این مدل خودرو می شود! جدیدترین خودروی بنزی که فدرر سوار آن می شود، مرسدس- ای ام جی، جی ال اس 63اس کوپه است. خودرویی با 2300 کیلوگرم وزن، قدرت موتور 585 اسب بخار با شتاب صفر تا صد 4.2 ثانیه. نکته جالب درباره بنزهای فدرر این است که تمامی آن ها سفید رنگ هستند.

پردرآمد

فدرر در زمره پردرآمدترین ورزشکاران جهان است. او از سال 1998 تاکنون تنها حدود 50 میلیون دلار جایزه دریافت کرده و این درآمد شامل قراردادهای تبلیغاتی او نمی شود. او چندی پیش رکورد جوایز پیت سمپراس، تنیسور آمریکایی را نیز شکست تا در این زمینه پیشتاز باشد.

راجر فدرر

راجر فدرر

قراردادها

فدرر با شرکتهای ویلسون، نایک، رولکس و مرسدس بنز قرارداد تبلیغاتی دارد. او در زمین از راکتهای ویلسون و البسه و کفش نایک استفاده می کند و وقتی دستش را روی فرمان یکی از مرسدسهایش می گذارد، ساعت مچی رولکس او به خوبی دیده می شود.

افتخارات

از رقابتهای مسترز که بگذریم، در اینجا تنها می خواهیم به موفقیتهایی که فدرر در رقابت های گرند اسلم کسب کرده اشاره کنیم.

آزاد استرالیا: 2004، 2006، 2007 و 2010

آزاد فرانسه: 2009

ویمبلدون: 2003، 2004، 2005، 2006، 2007، 2009 و 2012

آزاد آمریکا: 2004، 2005، 2006، 2007 و 2008

مدال طلای بخش دوبل بازی های المپیک 2008 پکن

مدال نقره بخش انفرادی بازی های المپیک 2012 لندن

راجر فدرر

راجر فدرر

خیریه

فدرر به غیر از اینکه سفیر یونیسف است، یک بنیاد خیریه نیز به نام خودش دارد و به کودکان گرسنه جنوب آفریقا کمک می کند. این بنیاد خیریه در سال 2003 تاسیس شده است. در سال 2005 برای انجام امور خیر و بازدید و کمک به آسیب دیدگان سونامی در جنوب آسیا به هندوستان سفر کرد. در جریان مسابقات تنیس آزاد استرالیا در سال 2010 میلادی او و تنی چند از تنیسورهای بزرگ دنیا به جمع آوری کمک برای زلزله زدگان هائیتی پرداخت. او و رافائل نادال در سال 2010 یک مسابقه خیریه در زوریخ و یک مسابقه خیریه در مادرید برگزار کرده و جمع 4 میلیون یورو برای بنیادهای خیریه شان جمع آوری کردند.

خانه ها

به غیر از خانه اصلی اش که در زوریخ است، او یک ویلا در دهکده والبلا دارد که بیشتر سال دور تا دورش برف است. او این ویلا را در سال 2008 خریده ضمن آنکه در مقابل آن ویلای دیگری نیز در شهر دبی دارد. روبروی این ویلایش یک زمین تنیس ساخته تا زمانی که آنجاست، هر روز وقتی از پنجره به بیرون نگاه می کند، یادش بیاید که چرا اینجاست!./ همشهری تماشاگر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه