علل، علائم، پیشگیری و راه های درمان وریدهای عنکبوتی

همه آن چه که باید درباره وریدهای عنکبوتی بدانیم
اگر یک چیز وجود داشته باشد که بتواند واقعا مانع لذت بردن یک خانم از ظاهرش شود، آن چیز، وریدهای عنکبوتی است! در حالیکه این خطوط آبی و قرمز نازک غالبا ژنتیکی هستند و معمولا بر روی پاها ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند روی ناحیه‌ای از بدن شما پدیدار شوند که پوشاندنش چندان آسان نباشد، مثلا صورتتان (این حقیقت دارد)!

همه چیز درباره وریدهای عنکبوتی

همه چیز درباره وریدهای عنکبوتی

بله، اشعه‌های UV خورشید، فقط شما را در معرض خطر چیزهای ترسناکی مانند آفتاب سوختگی، لکه‌های پیری، و سرطان پوست قرار نمی‌دهند، بلکه باعث وریدهای عنکبوتی نیز می‌شوند. در نتیجه، استفاده‌ی روزانه از ضدآفتاب، از همیشه مهم‌تر خواهد بود.

دکتر لوئیس ناوارو، بنیانگذار و مدیر مرکز درمان ورید در نیویورک می‌گوید: قرارگیری در معرض اشعه‌ی ماورای بنفش، با تجزیه کلاژن (بافت همبندی که از بدن حمایت کرده و آن را کنار هم نگه می‌دارد) تاثیر مستقیمی‌بر پوست می‌گذارد.

هنگامیکه کلاژن توسط اشعه‌های UV شروع به تجزیه شدن می‌کند، این بافت، ضعیف می‌شود، و پوست شروع به کش آمدن می‌کند، بدون آنکه دیگر به حالت عادی برگردد. کلاژن ضعیف‌تر، باعث کاهش فشار در اطراف وریدهای ما می‌شود، درنتیجه آنها از میان پوست آشکارتر می‌شوند.

دکتر تیلور هولمیگ، مدیر لیزر و زیبایی پوست در Stanford Health Care در کالیفرنیا می‌گوید: در حالیکه وریدهای عنکبوتی روی پاها، معمولا آبی یا بنفش رنگ هستند، روی صورت بطور معمول به رنگ قرمز روشن پدیدار می‌شوند، و گاهی اوقات می‌توانند با احساس داغی همراه باشند.

آنها به احتمال زیاد روی بینی، گونه‌ها و گردن ظاهر می‌شوند و چیزهایی مانند قرارگیری در معرض آفتاب، غذاهای ادویه‌دار، الکل، و دوش آب داغ می‌تواند آنها را برجسته‌تر کند. هولمیگ می‌گوید: هر زمانی که رگ‌های خونی گرم شوند، منبسط شده و خودشان را بیشتر نشان می‌دهند.

هولمیگ می‌گوید بهترین کاری که می‌توانید برای پیشگیری از بروز وریدهای عنکبوتی مزاحم روی صورتتان انجام دهید، استفاده از یک کرم ضد آفتاب وسیع الطیف است که دارای SPF حداقل ۳۰ باشد. هر دو ساعت یک بار، مقدار کافی از کرم ضد آفتاب را روی صورتتان بمالید، و حتی در محیط‌های مسقف نیز از ضدآفتاب استفاده کنید، زیرا اشعه‌ی UV می‌تواند از پنجره‌های شیشه‌ای عبور کرده و به داخل نفوذ کند.

قرارگیری در معرض خورشید می‌تواند باعث ظاهر شدن وریدهای عنکبوتی روی پاها نیز بشود، بنابراین اگر پاهایتان را نمی‌پوشانید، مطمئن شوید که کاملا از خودتان محافظت می‌کنید. اگر در حال حاضر وریدهای عنکبوتی دارید، ناراحت نباشید. به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، آنها بندرت یک مشکل سلامتی جدی هستند و کاملا قابل درمان می‌باشند.

اول از همه، مثل همیشه می‌گوییم که ما نمی‌توانیم به اندازه‌ی کافی تاکید کنیم که برنزه کردن، چقدر برای پوستتان مضر است. درست است که در کوتاه مدت با تیره کردن پوستتان، وریدهای عنکبوتی را پنهان می‌کند، اما آسیب پوست در دراز مدت، طبیعتا باعث شل شدن کلاژن و وریدهای عنکبوتی بیشتر (و سرطان پوست) می‌شود.

ارزان‌ترین گزینه برای شما، پوشاندن وریدهای عنکبوتی‌تان با آرایش یا کرم‌های برنزه است. هولمیگ می‌گوید: همچنین یک داروی موضعی جدید به نام «بریمونیدین» بوجود آمده که می‌تواند به منقبض کردن این رگ‌ها بطور موقت کمک کند.

ناوارو می‌گوید در حالیکه این ترفندها می‌توانند به پیشگیری از ایجاد وریدهای عنکبوتی جدید کمک کنند، اما هنگامیکه آن‌ها را داشته باشید، بدنتان نمی‌تواند به تنهایی آنها را درمان کند. اگر وریدهای عنکبوتی‌تان، شما را کاملا کلافه کرده، بهتر است برای درمان به یک متخصص ورید یا متخصص پوست مراجعه کنید.

گزینه‌های درمانی عبارتند از: لیزر درمانی که پرتاب‌های نور را از طریق پوست به سمت ورید می‌فرستد، و اسکلروتراپی که در آن از یک سوزن برای تزریق یک مایع شیمیایی به داخل ورید استفاده می‌شود که باعث می‌شود بعد از چند هفته محو شود./ سرخاب سفیداب

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه