فیلم هایی که پسوندشان «آمریکایی» است

معروف ترین فیلم هایی که پسوند «آمریکایی» دارند

می‌گویند اگر موقع انتخاب کردن نامی برای فیلم خود به شک افتادید، موضوع و خط داستانی اصلی‌اش را مشخص کنید و یک «آمریکایی» پشتش بگذارید. این فرمولی است که پیش از این بارها مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته و به نام فیلم تاکید ویژه‌ای می‌بخشد و بعضی مواقع هم کمی طنز به آن اضافه می‌کند. بعضی وقت ها هم می‌تواند به آن کمی احساس میهن‌پرستی و اغلب هم روحیه زمانی که نمایانگر آن است را بدهد. پیش از آنکه بگویید «پس این فیلم چی…» باید بگوییم که این رده‌بندی تمام فیلم‌هایی که در عنوان آن‌ها کلمه «آمریکایی» دیده می‌شود که تعدادشان به صدها فیلم می‌رسد نیست چون این کار به معنی تماشا کردن هر پنج فیلم «نینجای آمریکایی» خواهد بود، بلکه شناخته‌شده‌ترین این فیلم‌ها را از بدترین به بهترین طبقه‌بندی می‌کند.

«اولترای آمریکایی»

اولترای آمریکایی

اولترای آمریکایی

این فیلم با نقش‌آفرینی کریستن استوارت و جسی آیزنبرگ، واقعا آن فیلم کمدی‌ای که قولش را می‌داد باشد، نیست. این فیلم خوب شروع می‌شود و به نظر می‌رسد پتانسیل داشته باشد، اما با توجه به کمبود هوشمندی، تبدیل به یک فیلم تیراندازی خونین استاندارد دیگر می‌شود. از فیلم‌های این چنین با کیفیت‌تر می‌توان به «لبفسکی بزرگ»، «خیره و سردرگم» و «ریجمونت های» اشاره کرد.

«تک‌تیرانداز آمریکایی»

تک‌تیرانداز آمریکایی

تک‌تیرانداز آمریکایی

فقط آمریکایی‌ها هستند که می‌توانند فیلمی درباره این بسازند که اشغال کردن کشوری دیگر چقدر آن‌ها را ناراحت می‌کند. البته این فیلم هم وقت زیادی را صرف نگران بودن به بهای زندگی انسانی نمی‌کند و شخصیت‌های عراقی‌اش را مانند شخصیت‌های بازی‌های ویدیویی به نمایش می‌گذارد. فیلم‌های بهتر که درباره تک‌تیراندازهای آمریکایی هستند شامل «دشمن پشت دروازه‌ها»، «نجات سرجوخه رایان» و «باجه تلفن» می‌شوند.

«گانگستر آمریکایی»

گانگستر آمریکایی

گانگستر آمریکایی

دنزل واشنگتن و راسل کرو در این فیلم جنایی ریدلی اسکات بازی می‌کنند که درباره گانگستری است که با استفاده از هواپیماهای دولتی آمریکایی که از جنگ ویتنام برمی‌گشتند، هرویین به داخل ایالات متحده قاچاق می‌کند. منتقدان برخورد خوب و مهربانانه‌ای با آن داشتند، اما فیلمی بود که به سرعت از اذهان محو شد. از فیلم‌های بهتر درباره گانگسترهای آمریکایی می‌توان از «چایناتاون»، «رفقای خوب» و «رفتگان» نام برد.

«تاریخ مجهول آمریکایی»

تاریخ مجهول آمریکایی

تاریخ مجهول آمریکایی

فیلمی بی‌رحمانه و ثابت قدم با نقش‌آفرینی فوق‌العاده ادوارد نورتون که هوشمندانه به شیوه سیاه و سفید فیلمبرداری شده و به مسئله نژادپرستی و اینکه چطور می‌تواند یک خانواده را از هم بپاشاند می‌پردازد. وقتی این فیلم تازه اکران شده بود مردم و منتقدان نظرهای مختلفی درباره آن داشتند، اما حالا تبدیل به یکی از فیلم‌های کلاسیک این ژانر و محبوب همگان شده است.

«دیوانه آمریکایی»

دیوانه آمریکایی

دیوانه آمریکایی

این یکی از آن اقتباس‌های نادر است که نمی‌توانید بگویید کتابش بهتر از فیلمش بود. ماری هارون رمان برت ایستون الیس را تبدیل به اکتشافی مختصر و فشرده‌تر از مردانگی، فرهنگ سازمانی ایالات متحده و طمع کرد و بازی کریستین بیل در آن هم جادویی است. از دیگر فیلم‌های خوب درباره دیوانه‌های آمریکایی می‌توان به «دیوانه» و «پرتقال کوکی» اشاره کرد.

«کلاه‌برداری آمریکایی»

کلاه‌برداری آمریکایی

کلاه‌برداری آمریکایی

این فیلم روی کاغذ می‌توانست یک درام جنایی استاندارد به سبک اسکورسیزی‌ باشد، اما دیوید او. راسل به آن کمی کلاستروفوبیا (ترس از مکان تنگ) و ملودارام هم اضافه کرده که واقعا باعث می‌شود متفاوت باشد. علاوه بر این، مجموعه بازیگران پرستاره آن از جمله جنیفر لارنس، بردلی کوپر، کریستین بیل و ایمی آدامز هم فوق‌العاده هستند. «مظنونان همیشگی»، «یازده یار اوشن» و «سگ‌های انباری» تارانتینو از دیگر فیلم‌های خوب درباره کلاه‌برداران آمریکایی هستند.

«زیبای آمریکایی»

زیبای آمریکایی

زیبای آمریکایی

فیلم «زیبای آمریکایی» که طنز نهایی طبقه میانی جامعه آمریکاست، از فیلم‌هایی است که باید چندبار تماشا شود. انتخاب بازیگران بی‌نقص است و در آن کوین اسپیسی احساسی خاموش‌شده از عجیب و غریب بودن را به نمایش می‌گذارد و آنت بنینگ هم همان شکست روحی زن خانه‌دار دیوانه‌واری را نشان می‌دهد که آدم می‌تواند تصور کند پشت فنس‌های سفید پاک و گل‌های رز هر خانه‌ای ممکن است وجود داشته باشد. موسیقی فیلم شگفت‌انگیز است و بسیاری از لحظات آن حتی با گذشت یک دهه، هنوز هم در جاهای بسیاری مورد اشاره و تقلید قرار می‌گیرند. / بانی فیلم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه