چرا کسانی که می دوند احساس شادی و خوشبختی می کنند

ورزشکاران بعد از دویدن های طولانی احساس شادی میکنند
بر اساس تحقیقی که مشروح آن در مجله CELL منتشر شده است، حس خوشبختی که افراد حین دویدن دارند ناشی از ترشح آندورفین، دوپامین و لپتین است.

چرا کسانی که می دوند احساس شادی و خوشبختی می کنند

چرا کسانی که می دوند احساس شادی و خوشبختی می کنند

مدتها به نظر می‌رسید حس شادی که به ورزشکاران بعد از دویدن‌های طولانی دست می‌دهد ناشی از ترشح هورمون آندورفین است اما بررسی‌های اخیر پژوهشگران دانشگاه مونترال نشان داده هورمون لپتیمن که از بافت چربی ترشح می‌شود هم در این بین بی‌تاثیر نیست. این هورمون در حس گرسنگی و سیری افراد نقش باری می‌کند. هر چه میزان چربی دریافتی در غذایی بیشتر باشد میزان ترشح لپتین بالاتر می‌رود و حس سیری بیشتری القا می‌شود.

در طول ورزش میزان لپتین در خون افت می‌کند‌. این امر از یک سو باعث حس گرسنگی و از سوی دیگر باعث ترشح بیشتر دوپامین می‌شود که لذتی شگرف در فرد ایجاد می‌کند.

جالب است که هر چه میزان لپتین در خون پایین‌تر باشد میزان قوای بدنی افراد بیشتر می‌شود و فرد ورزشکار توانایی تحرک بیشتری دارد. محققان می‌گویند در این شرایط بدن با ترشح دوپامین تلاش می‌کند انرژی را برای یافتن مواد غذایی حفظ کند. محققان امیدوارند با این کشف جدید بتوانند درمانی برای آنورکسی یا بیش فعالی بیابند./ سلام دکتر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه