کاربردهای فلز طلا

با موارد استفاده طلا آشنا شوید

فلز طلا بسیار ارزش دارد . هر چند که به طور سنتی کاربرد طلا در درست کردن سکه، شمش و جواهرات است، ولی مصارف گوناگون دیگری هم دارد که کمتر به آن توجه می کنیم.

در شماری از فرهنگ های شرق دور فوایدی برای طلا ذکر می شود. به همین دلیل ورقه های نازک طلا، ریزه های طلاهای و گرد طلا به خاطر فوایدی که به نظر می رسد برای سلامتی دارند و یا البته برای به رخ کشیدن ثروت خورده می شوند. لازم به ذکر است که ثابت نشده خوردن عنصر طلا به این روش تأثیر قابل توجهی بر سلامت افراد داشته باشد بلکه حتی دوزهای بزرگ آن می تواند سمی باشد.

طلا همچنین در اشکال نمک یا رادیوایزوتوپ در طب مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. این اشکال طلا را به منظور درمان پزشکی می توان به صورت خوراکی یا از طریق تزریق وارد بدن کرد که برای کاهش موارد شدید آرتریت روماتوئید، سل و … کاربرد دارد. همچنین ایزوتوپ طلا، طلا- 198، برای درمان سرطان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

طلا اغلب به صورت ترکیب شده با فلزات دیگر در دندانپزشکی مدرن کاربرد دارد. از طلا برای کارهای دندانپزشکی، از جمله پر کردن و گذاشتن تاج استفاده می شود. این طلا به طور عمده طلای سفید یا آلیاژهای طلا است. هنگامی که به این منظور طلای سفید مورد استفاده قرار می گیرد، خلوص آن معمولاً عیار 15 یا بالاتر است.

طلا به خاطر خواص ویژه اش، در حیطه صنعت و الکترونیک نیز محبوب شده است. تقریباً تمام لوازم دارای فناوری بالا، از رایانه ها گرفته تا تلفن های همراه، مقداری طلا در خود دارند. علاوه بر این، تابش الکترومغناطیسی به وسیله طلا بازتابش می شود که همین امر باعث شده از طلا برای محافظت از تجهیزات گران و کارکنانی که ممکن است در معرض نور مادون قرمز و یا دیگر تابش های سطح بالا قرار گیرند استفاده شود. / hidoctor.ir

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه