مردم شهر «ووپرتال» آلمان به تازگی در خیابان های خود پدیده ای جدید و غریب را مشاهده کرده اند. عده ای جوان اسلام گرای سلفی با جلیقه های نارنجی رنگ (شبیه یونیفرم پلیس آلمان) که پشت جلیقه شان عبارت «Shariah Police» به چشم می خورد، تلاش در ارشاد مردم و به خصوص جوانان دارند.

مجله اینترنتی برترین ها

هفته نامه چلچراغ - سپیده نیری:
مردم شهر «ووپرتال» آلمان به تازگی در خیابان های خود پدیده ای جدید و غریب را مشاهده کرده اند. عده ای جوان اسلام گرای سلفی با جلیقه های نارنجی رنگ (شبیه یونیفرم پلیس آلمان) که پشت جلیقه شان عبارت «Shariah Police» به چشم می خورد، تلاش در ارشاد مردم و به خصوص جوانان دارند. این حضور تازه موجب واکنش های مختلفی شده که اکثرا منفی است.

ووپرتال محل زندگی سلفی های آلمانی است و حدود هزار و هشتصد سلفی در این منطقه زندگی می کنند، برای همین دین و آیین این گروه برای مردم این شهر بیگانه نیست. سلفی ها سال هاست در آلمان فعالیت می کنند. آنها تلاش می کنند با پخش کردن تراکت های تبلیغاتی، پخش وسیع قرآن به زبان آلمانی به صورت رایگان یا حضور در مدارس و برگزاری گردهمایی های بزرگ، نظر مردان جوان را به باورهای بنیادگرایانه خود جلب کنند و در این زمینه موفق هم بوده اند.

«پلیس شریعت» در آلمان فعال شد!

اما اینکه شب ها عده ای جوان 19 تا 33 ساله با لباس شبیه پلیس در سطح شهر گشت بزنند و تبلیغ آیین خود را بکنند، برای مردم این ناحیه چندان خوشایند نیست، بخصوص اگر اذهان این گروه را به نوعی به افراطی گرایان داعش ارتباط دهند.

اما پلیس شریعت تا امروز منشی برخلاف افراط گرایی از خود بروز داده است. در ویدئوهایی که از این گروه دیده شده، آنها برادرانه دست روی شانه عابران گذاشته، آنها را در خیابان متوقف می کنند و از قوانین دینی خود برایشان توضیح می دهند. پلیس شریعت با ظاهر متفاوت اما لحن دوستانه به جوانان توصیه می کنند که الکل ننوشند، به دیسکو نروند و نرقصند، قمار نکنند و از مواد مخدر استفاده نکنند. به علاوه آنها وارد مغازه ها می شوند و برای مشتریان مغازه ها نیز این مسائل را شرح می دهند.

رییس این گروه شخصی به نام سون لاو است که 33 سال پیش در شهر مونشن گلادباخ به دنیا آمده و پیش از این مامور آتش نشانی بوده است. او در مونشن گلادباخ مدیر یک مسجد بود و انجمنی به نام «دعوت به بهشت» را نیز تاسیس کرده بود. سون لاو رفیق و همراهی به نام «پیر فوگل» نیز دارد که همواره طرفدار قانونگذاری بر پایه شریعت بوده است.

این دو دوست 6 سپتامبر در اینترنت، ویدئوی کوتاهی برای تبلیغ فعالیت های خود منتشر کرده اند و تصاویری از کارهای خود نیز ضمیمه آن کرده اند. به نظر می رسد هدف از این کارشان جذب جوانان بیشتری به گروه خود است و این به مذاق پلیس آلمان چندان خوش نیامده است.

اگرچه سون لاو هیچ رفتار غیرقانونی یا خشونت آمیزی از خود بروز نداده است اما سال گذشته در یکی از مناطق شهر «بن» گروهی به نام «پلیس مذهبی» خبرساز شدند. در این منطقه از شهر بن که فساد زیاد است، عده ای اسلام گرای افراطی با توسل به زور تلاش داشتند چادر به سر دختران کنند و حتی به خاطر شرب خمر، یک پسر نوجوان را کتک زدند.

این واقعه و اخبار وحشتناکی که هر روز از سبعیت «دولت اسلامی عراق و شام» منتشر می شود، سبب شده تا مردم ووپرتال نسبت به اقدام پلیس شریعت بدبین باشند، بخصوص که 270 نفر از سلفی های آلمان به تروریست های داعش در سوریه پیوسته اند. پلیس آلمان در مناطق مرکزی ووپرتال فعال تر شده و از مردم خواسته اگر موردی مشکوک دیدند، اطلاع رسانی کنند.

واکنش ها

دادستان شهر ووپرتال: «توصیه قوانین یک مذهب غیرقانونی نیست و تنها زمانی که این افراد سعی کنند مانع ورود یک فرد برای مثال به یک مکان شوند، این عمل قابل مجازات است.»

رییس پلیس شهر ووپرتال: «در آلمان قدرت تنها در دست دولت است و ترساندن و تحریک مردم غیرقابل تحمل است.» اگرچه پلیس آلمان مدت هاست گروه های افراطی سلفی را زیر نظر دارد، هنوز نتوانسته کسی از این گروه را دستگیر کند، زیرا مدرک قانونی ندارد.

«پلیس شریعت» در آلمان فعال شد!

نهادهای امنیتی این کشور فعالیت های اینترنتی این گروه را به دقت تحت نظر دارند اما تاکنون چیزی دستگیرشان نشده که نشان از اقدامات افراط گرایانه یا خشونت بار باشد.

وزیر کشور، توماس دمزیه: «این اقدام در خاک آلمان غیرقابل تحمل است. هیچ کس حق ندارد از نام پلیس آلمان سوء استفاده کند.»

هایکو ماس وزیر دادگستری: «در کشور آلمان حکومتی مبتنی بر قانون حاکم است. اجرای قانون تنها مسئولیت دولت است؛ نه گروهی که خود را پلیس می نامد.»

نئونازی های ووپرتال جزو مخالفان درجه یک هواداران سون لاو هستند. حزب «Rechte Die» برای مقابله با سلفی ها با عنوان «محافظت از شهر ووپرتال» اقداماتی به راه انداخته اند. آنها نیز در اینترنت تبلیغاتی ویدیویی گذاشته اند و اعضای این حزب با پیراهن قرمز و بی سیم به دست خود را حافظ امنیت و قانون معرفی کرده اند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه