گفتگو با محمد رضا گلزار، بازیگر محبوب کشورمان

محمدرضا گلزار از کم کار شدنش می گوید

محمد‌رضا گلزار بازیگر سینما در گفت‌وگویی ضمن اعلام اخبار کمتر شنیده شده درباره خود، تحلیل‌هایى از فضاى سینماى ایران، فیلم هاى شبکه خانگى و… ارائه داده است که حاوى نکاتى جالب توجه است.

آقای گلزار شما مدتی از سینما دور بودید و پس از بازگشت به نظر می‌رسد درباره نوع انتخاب‌های خودتان تجدید نظر کردید و کمی از سینمای تجاری دور شدید.

یکی دو سال در سفر بودم و در این مدت سفر بیکار نبودم و بخش اعظم مجموعه سریال ساخت ایران در شبکه خانگی را در کشور لبنان کار کردم. درباره نوع انتخاب‌ها نیز باید بگویم که مدت زیادی به این مقوله پرداختم. البته تمایل ندارم به جداسازی قسمت هنری و تجاری سینما بپردازم، چون به نظر من وظیفه اصلی فیلم و سینما سرگرمی است که مدت‌ها سینمای ما از این قسمت دور شده یا اینکه ما سینماگران، آن را فراموش کرده‌ایم.

گفتگو با محمد رضا گلزار، بازیگر محبوب کشورمان

گفتگو با محمد رضا گلزار، بازیگر محبوب کشورمان

یعنی معتقدید که نگاه فیلمسازان نسبت به گذشته تغییر کرده است؟

با کمال احترام به اصغر فرهادی باید بگویم همه دوست دارند مثل او شوند و همه به دنبال ساخت «جدایی نادر از سیمین» هستند که صد در صد این اتفاق نخواهد افتاد چون فرهادی لکوموتیوران ما در جلوی سینمای ایران است و رسیدن به آن شرایط بسیار سخت است. من می‌گویم که جوان‌های با استعداد‌ی داریم و هر کدام از آنها باید تلاش کنند ژانر و سبک خاص خودشان را پیدا کنند. به عنوان نمونه در حال حاضر باب شده که 45 روز تمرین و یک روز فیلمبرداری کنیم، یعنی یک سکانس پلان را بدون اینکه کات شود در طول یک روز برداشت کنیم، ایرادی به این موضوع وارد نیست، اما مساله اینجا است که چرا به یک‌باره همه می‌خواهند در یک صف و پشت سر هم و با یک موضوع به فیلمسازی بپردازند و به سمت یک موضوع واحد حرکت کنند (مانند رفتن دنبال سبک اصغر فرهادی)، که به نظر من در اصل هر کارگردانی باید ابتکاری خاص را برای خودش ایجاد کند تا با آن سبک خاص شناخته شود و امضای او پای کار باشد. اگر به نوع انتخاب‌های من توجه کنید بازی من در «بوتیک» که چهارمین کار یا «زمانه» که دومین کار من است با هم فرق می‌کند، در صورتی که هر دو کار جزو آثار هنری سینما است که متاسفانه در زمان خود زیاد به آن پرداخته نشد و عزیزان در بخش هیات داوران در حق آنها کم‌لطفی کردند. کم‌لطفی داوران باعث شد ترجیح دهم با مخاطب سینما را پیگیری کنم و از زمانی که برگشتم تصمیم گرفتم آن ژانری که شما اسمش را به اصطلاح هنری می‌گذارید را با انتخاب فیلم‌های بهمن فرمان‌آرا (دلم می‌خواد)، مادر قلب اتمی و خشکسالی و دروغ ادامه دهم و مطمئنم زمان دیدن نتیجه کار، همه از دیدن فیلم و بازی من راضی باشند.

هنوز تکلیف اکران این دو اثر مشخص نشده است؟

به هر حال هر دوی این فیلم‌ها بنا به تشخیص مسئولان یک سری اصلاحیه به آنها وارد شده که با تدابیر عزیزان وزارت ارشاد و کارگردانان فیلم فکر می‌کنم به زودی پروانه نمایش خواهند گرفت.

سینمای تجاری تا چه حد در زندگی حرفه‌ای شما در الویت قرار داشته است؟

جوابی برای اینکه سینمای تجاری برای من در اولویت بوده یا نبوده ندارم. به هر حال در یک مقطع زمانی سینمای ایران به آن سمت (سینمای تجاری) کشیده شد و هر فیلمنامه‌ای که به دستم می‌رسید رگه‌های تجاری بودن در آن به چشم می‌خورد. در حال حاضر نیز این اتفاق زیاد رخ می‌دهد. به هر حال من به عنوان بازیگر حق انتخاب دارم و از بین فیلمنامه‌های متعدد برخی از آنها را گزینش خواهم کرد.

جدیدترین خبری که از فعالیت‌های شما منتشر شده مربوط به فیلم سینمایی«سلام بمبئی» است که یک همکاری مشترک با سینمای بالیوود است. در این‌باره توضیح بدهید.

از همکاری با بالیوود و پروژه سلام بمبئی که نخستین کار مشترک ایران و هند است خوشحالم و امیدوارم با سهمی که در این پروژه دارم پرچم ایران را در دیگر کشورهای دنیا به اهتزاز در بیاوریم. همکاری ایران و هند در سلام بمبئی اتفاق بزرگی است چون شرکت موشن پیکچرز کارهای سینمایی بسیار بزرگی انجام داده و قرارداد با این شرکت بزرگ فیلمسازی به نفع سینمای ایران خواهد بود. من به اتفاق تعداد اندکی از ایرانیان عزیز عازم هند هستیم که امیدوارم نتیجه کار با این تیم بزرگ هندی راضی‌کننده باشد.

تجربه موفقی با «ساخت ایران» در شبکه نمایش خانگی داشتید، اما پس از آن بازی در مجموعه «عشق تعطیل نیست» را پذیرفتید که ناتمام ماند.

درباره سینمای خانگی و فعالیت «در ساخت ایران» این توضیح را بدهم که کار موفقی بود و با استقبال و تشویق مردم روبرو شد و بعد از بررسی این نقطه نظرات مثبت، تمایل فعالیت و بازی در یک کار خانگی دیگر یعنی «عشق تعطیل نیست» در من به وجود آمد. متاسفانه عشق تعطیل نیست که از دیدگاه من نصفه مانده انتخابی بوده که من به همراه تیمی با تجربه با آن همکاری کردیم و علت جدایی من و تیم سازنده از این پروژه دور بودن متن اثر از سلیقه من بود. البته صلاح نیست تقصیر‌ها را گردن هم بیندازیم و در اصل تمایل به حرف در این خصوص ندارم و از همین جا به خاطر نا‌تمام ماندن کار معذرت خواهی می‌کنم. از این به بعد تلاش می‌کنم پروژه خانگی که در اصل در راستا و علاقه‌ مردم است را انتخاب کنم تا مخاطبان با دیدن آن لذت ببرند. اگر بخواهم درباره جزییات جدا شدن از پروژه خانگی عشق تعطیل نیست بگویم همین کافى است که همه با هم انصراف دادیم، یعنی قبل از شروع قسمت 6 من به شخصه و به خاطر خواسته جمعی گروه، کارگردان را صدا کردم و از او خواستم متن را به خاطر عدم علاقه مردم به آن عوض کند و نویسنده جدیدی به گروه اضافه کند که کارگردان زیر ‌بار همچنین کاری نرفت و ترجیح داد که کار را متوقف کند. این شد که همه با هم انصراف دادیم و پروژه متوقف شد. شاید ساخت آن با یک گروه و عوامل دیگر شروع شود، اما من در جریان کار نیستم.

محمد رضا گلزار

محمد رضا گلزار

پیش از این علاقه خود را برای حضور در رسانه ملی و بازی در مجموعه‌های تلویزیونی ابراز کرده بودید، آیا هنوز هم تمایل دارید؟

اگر پروژه‌ای آبرومند و سریالی باشد که نظر و توجه من و مخاطب را جلب کند با کمال میل و علاقه فراوان با آن همکاری خواهم کرد. چرا که نه!

شاید جالب باشد که مخاطبان بدانند چقدر به بازی در نقش‌ها و حضور در فیلم‌های ملی و آثار مذهبی فکر می‌کنید؟

کسانی که از نزدیک و حین سال‌ها فعالیت‌های هنری با من در ارتباط نزدیک هستند، می‌دانند که من یک آدم معتقد مذهبی هستم و اعتقادات شخصی خودم را دارم، به این خاطر همکاری در کارهای ملی و مذهبی باعث افتخار است، به‌ویژه کارهای مربوط به ماه مبارک رمضان، تمایل دارم در یکی از سریال‌های پرمخاطب و با کیفیت این ماه سهم عمده‌ای داشته باشم.

شاید با تصوری که مخاطبان از محمدرضا گلزار به عنوان یک سوپراستار سینما دارند برخی مسائل جالب باشد که نمود این جریان را می‌توان در صفحه شخصی شما در اینستاگرام دید. یکی از آنها پستی بود که درباره حاج رجب، جانباز دفاع مقدس گذاشتید.

امیدوارم جواب این سوال حمل بر داستان دیگری نشود، من نه اهل چاپلوسی و نه اهل مسائل دیگری هستم، من ممنوع‌الکارترین بازیگر تاریخ سینمای ایران هستم، باید بدانیم حاج رجب‌ها عشق، علاقه و اعتقاد من هستند، کسانی که در این مملکت شهید شدند و برای ناموس و راحتی و آسایش ما تلاش کردند و جانباز شدند، این عزیزان در اولویت زندگی من هستند و من دربه‌در بازی کردن نقشی از این نمونه آدم‌ها هستم. دست حاج رجب‌ها را می‌بوسم و می‌دانم این اعتقاد 70 میلیون ایرانی است، یعنی حرف من اعتقاد یک یا دو نفر نیست، بلکه 70 میلیون به خانواده شهید اعتقاد داشته و احترام می‌گذارند.

درباره پیوستن به کمپین محمد رسول‌ا… هم توضیح بفرمایید.

درباره کمپین محمد (ص) نیز باید بگویم زمانی در قسمت بیوگرافی اینستاگرام لا‌اله الا‌ا… را گذاشتم که عازم جشنواره برلین بودم و در آن زمان داستان فرانسه پیش آمده بود، من به جای گذاشتن بیوگرافی بازیگر، خواننده یا هر چیز دیگری لا‌اله الا‌ا…را گذاشتم، چون می‌دانستم اینستاگرام من را زمان حضور در جشنواره برلین خواهند دید، این اعتقاد شخصی من است و محکم و با اعتقاد گذاشتم و هنوز پابرجا است.

شما تجربه زیارت خانه خدا را هم داشتید. از حال و هوای این سفر و حس اولیه خود بگویید.

یک مسلمان شیعه از طفولیت تمایل رفتن و زیارت خانه خدا را دارد، من نیز مثل همه مسلمانان از بچگی رفتن به خانه خدا را دوست داشتم که خوشبختانه خداوند این لطف را شامل حال من کرد. آن لحظه‌ای که می‌گویند سرت را بالا نیاور تا آن پله‌ها را رد کنی و بعد سرت را بالا بیاور تا خانه را ببینی هیچوقت توقع من نبود که این اتفاق برای من بیفتد و آن کسانی که رفته‌اند یقینا می‌دانند من راجع به چه موضوعی حرف می‌زنم. اول عزیز راهنمای تور می‌گفت (قبل از اینکه به خانه خدا برسیم) اینجا شعب‌ابیطالب است و … من گفتم آقا بی‌زحمت سریع‌تر برویم ببینیم. خیلی لحظه عجیبی است آن صحنه. مطمئنم کسانی که رفته‌اند کامل می‌دانند من چه می‌گویم. امیدوارم برای همه عزیزان این اتفاق بیفتد و بدانند که در مورد چه موضوعی صحبت می‌کنم. می‌گفتند در هفت دوری که داری، در هفت دور اولت در آن چیزی که از خدا بخواهی خدا به تو می‌دهد واینقدر من در حال و هوای طواف دور خانه خدا بودم، قبل از اینکه به آن مقام برسم که بخواهیم خارج بشویم من کلی چیزهایی که از خدا می‌خواستم آماده کرده بودم، اما یک ذره مانده بود برسیم برخی خواسته‌ها یادم رفت، اما خیلی چیزها هم گفتم ( از ذوق رسیدن به مکان اصلی خانه خدا).

محمد رضا گلزار در سفر حج

محمد رضا گلزار در سفر حج

رابطه شما با خانواده چگونه است؟

خوشبختانه من بچه خانواده‌ام و جدا زندگی کردن من از پدر و مادر بیشتر شبیه یک اصطلاح است و به نحوی که برخی دوستان من را بچه ننه خطاب می‌کنند. مادرم را یک روز در میان می‌بینیم و به خاطر استقرار کاری پدرم در مشهد تا حد امکان سعی می‌کنم به دیدن او نیز بروم. در کل دست هر‌دوی آنها را می‌بوسم و معتقدم بعد از حمایت خدا، دعای خیر پدر و مادر‌، دار و ‌ندار زندگی من است.

شما از ابتدا با فعالیت در عرصه موسیقی کار هنر را شروع کردید. در حال حاضر چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید.

هیچ‌وقت ارتباطم را موسیقی قطع نمی‌کنم، شاید به برخی از عزیزانی که سن آنها قد نمی‌دهد، فراموشکارند یا دوست ندارند به یاد آورند که من با موسیقی وارد عرصه هنر شدم باید بگویم که ما یک گروهی به نام آریان داشتیم که من با آن گروه، موسیقی را شروع کردم. یک گروه دیگری به نام «ریزار» که مخفف رضا گلزار و شامل من، مازیار فلاحی، بابک جهانبخش، امیر و سهراب و روز‌به نعمت‌اللهی است نیز دارم، این گروه در قالب ریزار کنسرتی اجرا کردند و خواندند که من در این اجرا «جاز» زدم. در یک مقطع زمانی نیز با گروه دارکوب و به اهتمام همایون نصیری که همه کاره گروه بودند همکاری کردم، اما از آن جدا شدم. در حال حاضر نیز آهنگ‌هایی را در قالب آلبوم در دست ساخت دارم.

محمد رضا گلزار در عرصه موسیقی

محمد رضا گلزار در عرصه موسیقی

/ باشگاه خبرنگاران

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه